Kåbo 5:2, Uppsala

Fastigheten är belägen i hjärtat av Kåbo – ett område som binder samman Uppsala slott, Botaniska trädgården, Akademiska sjukhuset och universitetets campusområden. Byggnaden ritades av Cyrillus Johansson och stod klar 1936 som Bakteriologiska och Patologiska institutionen för Uppsala universitet.

Fakta

  • Fastighetsbeteckning: Kåbo 5:2
  • Dag Hammarskjölds Väg 17, Uppsala
  • Byggår / Ombyggnadsår: 1936 / 2025-2026
  • Area: Ca 6 000 kvm
  • Fastighetstyp: Utbildning

Stenvalvet förvärvade fastigheten vid årsskiftet 2023/2024 och har därefter påbörjat en omfattande ombyggnation i nära samarbete med Uppsala universitet. Målet är att skapa moderna lokaler för samlokalisering av funktioner inom medicin och farmaci, med fokus på tillgänglighet, teknik och flexibilitet. Byggnaden är Q-märkt och har höga kulturhistoriska värden. Projektet präglas därför av varsam ombyggnation och återbruk, med stor respekt för originaldetaljer både invändigt och utvändigt. Särskilt fokus ligger på restaurering av q-märkta rum samt utveckling av utemiljöer som öppnar upp mot staden. Rivningsarbetet inleddes våren 2025 och byggnaden har gjorts stomren. Totalentreprenaden startar sommaren 2025 och projektet beräknas vara färdigställt hösten 2026. Inflyttning sker i god tid inför Uppsala universitets 550-årsjubileum 2027.

Kontaktperson för frågor

Åsa Råman Fastighetsutvecklare

Det här finns i området

Omgivning

Belägen centralt i hjärtat av Kåbo – ett område som knyter samman Uppsala slott, Botaniska trädgården, Akademiska sjukhuset och universitetets campusområden.

Kommunikation

Med ca 1 km till centrum och Uppsala C finns en mängd olika transportmöjligheter.

Service

Uppsala centrum ligger på gångavstånd.

Lediga lokaler

Just nu finns inga lediga objekt

Felanmälan

Vi ber om ursäkt, det går inte att göra en felanmälan på webben för denna fastighet.