Publicerat torsdag 17 jun 2021, 12:45
Fastighets AB Stenvalvet (publ) emitterade 2021-06-17 två obligationer om 600 mkr
Fastighets AB Stenvalvet (publ) emitterade 2021-06-17 en obligation om 200 mkr med en löptid om 4 år och en obligation om 400 mkr med en löptid om 6 år. Obligationerna emitterades till en rörlig ränta (Stibor 3M) + 0,88% respektive + 1,18 %. Emissionen har skett inom ramen för Stenvalvets MTN-program och är senior unsecured.
Denna information är sådan information som Fastighets AB Stenvalvet (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 17 juni 2021 kl. 14:45
Om Fastighets AB Stenvalvet
Stenvalvet är ett av de ledande bolagen i Sverige inom ägande, förvaltning och utveckling av samhällsfastigheter. Totalt ett hundratal fastigheter med en area av ca 600 000 kvm till ett sammanlagt marknadsvärde om cirka 13,5 miljarder kronor. I våra fastigheter bedrivs samhällsservice inom områden som äldreboende, rättsväsende, vård och skola. Det är företrädesvis stat, kommun och region som är hyresgäster och utförare.
Stenvalvets ägare är långsiktiga institutionella investerare; Kyrkans pension, Kåpan Pensioner och Stiftelsen för Strategisk Forskning.
Vi arbetar för att skapa goda och långsiktiga relationer till våra hyresgäster och verksamheter. Vi finns på plats lokalt, månar om korta beslutsvägar, tillgänglighet samt att ge våra hyresgäster snabb återkoppling. Vi är långsiktiga, lyhörda och omsorgsfulla i vårt arbete och relationer till såväl hyresgäster, utförare som ägare.
Kontaktperson för frågor eller ytterligare information

torsdag 16 nov 2023
Fastighets AB Stenvalvet (publ) publicerar delårsrapport för januari-september 2023
Stenvalvet summerar kvartalet och konstaterar att marknaden är fortsatt stabil med hög efterfrågan på lokaler för välfärds- och samhällsservice. Stenvalvet levererar ett starkt förvaltningsresultat i det tredje kvartalet med en ökning på 43 % jämfört med samma kvartal 2022. Fastighetsförsäljningar har påverkat kvartalets resultat positivt genom en realiserad vinst om 49 mkr.
Läs pressmeddelandetonsdag 11 okt 2023
Stenvalvets Lilla Extra
Varje år delar vi ut ett stipendium för att stödja enskilda insatser som visar prov på ett särskilt engagemang och som med små medel berikar vardagen för de som arbetar och bor i våra lokaler. Det kan vara allt från ett växthus för egen odling till att införskaffa lånecyklar som alla i verksamheten har tillgång till eller pengar till en utflykt.
Läs pressmeddelandetonsdag 13 sep 2023
Fastighets AB Stenvalvet (publ) meddelar korrigering av tidigare pressmeddelande daterad 2023-09-13 ”Fastighets AB Stenvalvet (publ) har emitterat grön obligation om 500 mkr”
onsdag 13 sep 2023
Fastighets AB Stenvalvet (publ) har emitterat grön obligation om 500 mkr
Fastighets AB Stenvalvet har den 13 september 2023 emitterat en grön obligation om 500 mkr med en löptid om 3 år.
Läs pressmeddelandet